Portret… ważny jest uśmiech i odrobina empatii

Sesję fotograficzna wykonano dla: Natur Produkt Zdrovit

Portret Mona Lisy autorstwa Leonarda da Vinci nie od dziś przyciąga turystów do paryskiego Luwru. Ma w sobie jakąś tajemnicę, która działa jak magnes na oglądających. Tak, jak zdjęcia amerykańskiej portrecistki Annie Leibovitz, która między innymi wykonała fotografie przedstawiające Yoko Ono i Johna Lennona w miłosnym uścisku, tuż przed tragicznym zabójstwem słynnego Beatlesa. Tak, jak portret Winstona Churchilla bez dymiącego cygara w ustach, ale za to z niepohamowaną złością malującą się na twarzy, autorstwa Yusufa Kirscha.  Wszak ten właśnie wizerunek brytyjskiego premiera stał się symbolem koalicji antyhitlerowskiej podczas II wojny światowej.

Jak wykonać taki portret fotograficzny, aby przyciągnął uwagę oglądających, aby oddał charakter fotografowanej osoby? Nie ma na to jakiejś cudownej recepty. Profesjonalny fotograf z reguły dysponuje odpowiednią wiedzą dotyczącą oświetlenia i refleksem. Musi nacisnąć spust migawki w aparacie we właściwym momencie, w ulotnej chwili, kiedy zobaczy, że może wykonać portret doskonały. To wszystko. Tymi dwoma słowami można zakończyć rozważania o portrecie lub sesji portretu biznesowego. Oczywiście można rozpatrywać owe zagadnienie, szczególnie pod względem technicznym, lecz już nie starczyłoby miejsca. To raczej rola dla poradnika lub dobrej książki.

Ważne są relacje między fotografem a osobą portretowaną. Pozytywne relacje. Bez tego nie osiągniemy sukcesu. Musimy stworzyć klimat do swoistej relacji człowieka z obiektywem. Dlatego ważny jest uśmiech i odrobina empatii.

Z aktorami i znanymi osobami jest trochę łatwiej. Są po prostu odpowiednio wyszkolone. Wiedzą jak się ustawiać i przyjąć odpowiednią pozę. Dzięki temu jest trochę lżej pracować. Dobry portret to nie tylko zasługa fotografa – to współpraca obydwu stron. Z taką miłą i inspirującą współpracą miałem do czynienia podczas sesji fotograficznej ze znaną aktorką Magdaleną Wójcik. Wystarczy spojrzeć na zdjęcie.

3 komentarze

  1. Ładna dziewczyna. Nie tylko z tekstu widać, że umie współpracować z fotografem. Patrząc na takie zdjęcie nie zdajemy sobie często sprawy, że fotografia jest wynikiem współpracy dwóch osób.

  2. „Dlatego ważny jest uśmiech i odrobina empatii.”
    – to ważne słowa i konieczny warunek do dobrych relacji między modelem a fotografem. A Tobie Tomaszu nie brakuje ani uśmiechu, ani empatii i to jest klucz do profesjonalnych sesji i sukcesów jakie są Twoim udziałem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *